Recenze – Kognitivně-behaviorální terapie v praxi
Pro terapeuty, studenty a poučené laiky
Kognitivně-behaviorální terapie v praxi
Roman Pešek, Ján Praško, Petr Štípek
nakladatelství Portál, 1. vydání, 2013
Tuto recenzi píšu jako poučený laik se zájmem o různé druhy psychoterapie a seberozvoje, hledající zejména tipy na svépomocné techniky. Z tohoto pohledu mne kniha nezklamala: pomohla mi dozvědět se v čem KBT spočívá, ale i přispěla k lepšímu porozumění mých vlastních myšlenkových vzorců. Mohu ji proto jen doporučit. Je skvělé, že na této praktické publikaci se podíleli tři autoři, z oboru psychiatrie a psychologie se zaměřením na KBT z nichž pan doktor a profesor J. Praško je známý mnoha svými dalšími odbornými knihami.
Jedná se o přehlednou srozumitelně napsanou publikaci s četnými příklady a ukázkami – pomocí příběhů z praxe, které najdeme všude v knize. První část knihy se soustředí na seznámení s KBT a jejími metodami, kde může tato forma terapie pomoci a s jakými komplikacemi se může terapeut setkat. Zajímavá pro mne byla především část o terapeutickém přenosu v sekci Terapeutický vztah, a práce na svých niterných přesvědčeních, identifikace automatických negativních myšlenek, zvládání úzkostí, fóbií nebo i depresivního nastavení.
Jak asi tušíte, kniha se zaměří také na chování, které odráží psychiku klienta. Vysvětluje možné příčiny a navrhuje různé postupy řešení problémů, jako jsou nácvik zdravějšího chování, nácvik asertivity, postupná expozice zdroji úzkosti, pochopení toho, proč se tak děje … Dovídáme se zde o formování niterných přesvědčení člověka skrze jeho zkušenosti z backgroundu, kde vyrůstal, například to, jak nás ovlivnila traumatická stresová událost nebo výchova rodičů.
Další z částí knihy je věnována emocím – různým druhům pocitů – a učí nás, jak je rozpoznat, jak je zvládat a komunikovat je s okolím. Písemné zaznamenávání svých emocí a jejich intenzity nebo i tzv. terapeutické dopisy, které pomáhají emoce vyjádřit, jsou jednou z pomůcek, které KBT nabízí. Ani tady nechybí příklady terapeutických dopisů psaných klientem například svým rodičům. Dopisy pomohou zjistit, jak je na tom vztah dvou lidí a zároveň nabízí obraz emočního a myšlenkového nastavení autora – zda se podceňuje, jestli ventiluje hněv, úzkost, obavy atd. V kapitole o emocích kniha dokazuje, že pocity, myšlenky, reakce těla a chování subjektu jsou velmi úzce propojené a vysvětluje, jak toto propojení funguje.
V závěru nechybí ani kapitola o relaxačních technikách a zdravém životním stylu, jak po fyzické tak psychologické stránce. Pro ty čtenáře, kteří hledají konkrétní problém – například výhýbavé chování – jsou určené právě bohaté příběhy z praxe. Příjemně mne překvapila přítomnost jednoduchých a srozumitelných grafů, tabulek a diagramů, které velmi efektivně ilustrují témata kapitol.
Pokud by se Vám zdálo, stejně jako mně, že se autoři příliš nevěnují problémům souvisejících se závislostmi, pak vězte, že existuje i kniha KBT v léčbě závislostí věnovaná právě tomuto tématu, rozšiřující tak celkový záběr KBT, rovněž z nakladatelství Portál.