Jan

Jan

Staviteli a správci se často říká jedním jménem a tím jménem je Jan. Když Jan pláče, každá slza je novou planetou v galaxii, ve které se právě nachází. Často ze sebe vypláče celou solární soustavu. Práce ještě není dokončena – chybí život – a na ten nejde jít slzami. Tam už Jan musí vykasat rukávy a pustit se do práce, kvůli které se mu říká stavitel. Život může vypadat všelijak a mít různé stupně vědomí – a Jan ví, co z něj bude za pár tisíc let. A co teprve za desítky tisíc. A za miliony. Jan má velkou trpělivost a nevadí mu sledovat svět po nekonečnou řadu let, proto se mu říká správce. Janova práce nikdy nekončí.

Dřina

Janova práce nikdy nekončí, ani když by si to sám přál. Jednou prohrál v kartách s vousatým mužem v pozdním věku a od té doby převzal jeho práci. Musel každý večer brečet, aby okolo něj rostl svět a přes den se staral o vše, o co se jen Jan mohl starat. Zdálky sledoval život na tisíci místech a doufal, že vyroste v něco, co v sobě dokáže skloubit inteligenci, zápal a empatii – tři znaky úspěšného života. Ne každý pokus skončil dobře. Konaly se války, zvěrstva, genocida. Ale i to patřilo k životu, který z určitého úhlu pohledu mohl někomu přijít jako velmi krutý. Ale když jste se dívali z pohledu Jana, no, to asi ví pouze Jan.

Povinnost

Jen Jan ví, jaké je to být Janem. Ti před ním se snažili podat dobrý výkon, ale nikdo z nich nebyl tak svědomitý jako Jan. Stavitel a správce v jedné osobě usíná s myšlenkou, že doufá, že z toho všeho přece jen vznikne něco velkého – něco nového – život, který překoná samotného Jana a zbaví ho jeho povinností. Nepřeje si to, protože by neměl svou práci rád – tu dělá svědomitě – ale protože si přeje zhlédnout něco, co tu ještě nebylo. Život, který ve svém růstu nalezne hloubky stavu vědomí, ve kterém každodenně žije Jan. I takové zázraky se mohou stát.

Zázraky

Mnohé zázraky se mohou stát a Jan to dobře ví. Úsvit nebo západ slunce. Probuzení celého národa. Malinký pohyb oblázku. Je toho tolik, že každý večer musí kvůli tomu plakat a s každou slzou začne něco nového.